YERLEŞKEDE YAŞAM

Üniversitemiz; Rektörlük Protokol Binası, Erdoğan Akdağ Merkez Kampüsü, Yozgat Meslek Yüksekokulu, Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu, Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu, Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu, Sorgun Meslek Yüksekokulu ve Tıp Fakültesi-Araştırma ve Uygulama Hastanesi olmak üzere toplam 8 yerleşkede kurulmuş olup bunlara ilave olarak 4 ilçemizde de yüksekokul ve meslek yüksekokulu inşaatları halen devam etmektedir.

Merkez Kampüsümüz içerisinde;

Yapımına 2013 yılında başlanan Rektörlük ve İdari Birimler Hizmet Binası, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih Kültür, Araştırma ve Uygulama Merkezi, Bozok Teknopark ve Yenilikçilik Merkezi, Kapalı Tenis Kortu, Üniversitemiz Konukevi ve Sosyal Tesisleri, yapımı hukuki sorunlar nedeniyle yarım kalan ancak sorunların çözümü ardından yapımına tekrar başlanan Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi inşaatı tamamlanarak 2014 yılında hizmete açılmıştır. Ayrıca Mühendislik Fakültesi ve Akademik Birimler Kompleksi Binası inşaatı tamamlanarak hizmete açılmış olup, ilimizin ve bölgemizin sağlık üssü olması yolunda ciddi bir adım olacak olan Tıp Fakültesi Morfoloji ve 200 yatak kapasiteli Araştırma ve Uygulama Hastanesi yeni hizmet binası inşaatı tamamlanarak hizmete açılmıştır.

ULAŞIM

Üniversitemizin bulunduğu Yozgat ilinin çevre illerle ve il içinde ulaşım sıkıntısı bulunmamaktadır. Yozgat, konumu itibariyle ülkemizin tam ortasında olması, il merkezinden geçen uluslararası karayolları ile Türkiye‘yi batıdan doğuya, kuzeyden güneye bağlamakta olup ayrıca Ankara-Kayseri ve Türkiye’nin doğusuna bağlantı sağlayan demiryolu da ilimizden geçmektedir. Ayrıca yapımı devam eden “Yüksek Hızlı Tren” projesiyle Yozgat-Ankara arası ve Yozgat-Sivas arası 3 saat iken 50 dakikalık mesafeye düşmektedir. Havayolu ile ulaşımı tercih edenler ise Ankara ve Kayseri illerine gelip oradan karayolu ile ilimize ulaşabilirler. İl içinde ulaşım hizmetleri özel halk otobüsleri ile yapılmakta olup kampüs alanından şehir merkezine ulaşım 15 dakika aralıklarla kalkan otobüslerle sağlanmaktadır.

BARINMA

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı birçok öğrenci yurdu Üniversitemiz öğrencilerine hizmet vermektedir. Erdoğan Akdağ Kampüsü’nde bulunan 1000 kişilik kız öğrenci yurdu ve 500 kişilik erkek öğrenci yurdu, Erdoğan Akdağ Kampüsü yakınında bulunan 350 kişilik Kızılay Erkek Öğrenci Yurdu ile de hizmet vermekte, ayrıca Esentepe mevkiinde bulunan toplam 900 öğrenci kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurtları ile de öğrencilerimize barınma imkanı sunulmaktadır. Tüm yurtlar kaloriferli ve banyolu olup binalarda sosyal ihtiyaçları giderecek imkanlar da bulunmaktadır. Bunların dışında öğrencilerimiz özel yurtlarda da kalabilmekte ve ayrıca şehir merkezinde ev kiralama imkanı bulabilmektedirler.

BANKA VE POSTA HIZMETLERI

Öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu banka hizmetleri kampüs alanımıza 15 dakikalık mesafede olan şehir merkezindeki bankalardan alınabilir. Kent merkezinde tüm banka şubeleri mevcuttur. Erdoğan Akdağ Kampüsü’nde bulunan BOZOK ÇARŞI binamızın da hizmete girmesi ile birçok banka ATM’leri de hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca Erdoğan Akdağ kampüsünde bulunan PTT şubesi de hizmet vermeye devam etmektedir.

BESLENME

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kampüsü’nde öğrencilerimizin kullanımına sunulan 1000 kişilik nezih ve hijyenik yemekhane bulunmakta ve yine Sağlık Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokullarının bulunduğu tüm yerleşkelerimizde de öğrenci yemekhaneleri bulunmakta, ayrıca kantinlerde öğrenci ve personelimize hizmet sunulmaktadır.

BURSLAR

Üniversitemiz öğrencilerine sağlanacak devlet destekli katkı payı, burs ve krediler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve Üniversitemiz Vakfı tarafından verilmektedir. Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı aracılığı ile ücretsiz yemek yardımı da yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz “Çalışma Karşılığı Destek’’ programı kapsamında Üniversitemizin çeşitli birimlerinde yarı zamanlı ve sigortalı olarak çalışabilmektedir.

MEDİKO-SOSYAL MERKEZİ VE SAĞLIK HİZMETLERİ

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kampüsü’nde Öğrenci ve Personelimizin sağlık sorunları ile ilgilenmek üzere aile hekimi ve diş hekimi bulunmaktadır. Detaylı tetkik ve tedavinin gerekli olduğu durumlarda şehir merkezinde bulunan Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi yanı sıra, kamu ve özel hastaneler ile sağlık ocaklarından faydalanma imkânı bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin ruh sağlıyla ilgili destek, sorun çözmek, kendilerini tanıma ve geliştirme, çevre ile daha iyi iletişim kurabilme ve uyum sağlama konularında da yardımcı olabilmek için bir adet psikoloğumuz görev yapmaktadır.

ÜNİVERSİTEMİZ KÜTÜPHANELERİ

Bozok Üniversitesi Merkez Kütüphanesi toplam 5751 metrekarelik kullanım alanına sahip bağımsız kütüphane binasında hizmet vermektedir. Kütüphane koleksiyonumuz LC sınıflama sistemi esas alınarak açık raf sistemine göre düzenlenmiştir. 2018 Yılı itibariyle Bozok Üniversitesi Merkez Kütüphane koleksiyonunda yaklaşık 37.000 basılı kitap, 3.000’e yakın e-kitap, 29.000’in üzerinde elektronik dergi erişimi kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Bunların yanında 600 süreli yayın, 2000 bitirme tezi, 450 görsel işitsel materyal yer almaktadır. Basılı kitapların tamamı internet ortamından taranabilmekte, danışma kaynakları dışındaki bütün kitaplar üniversite öğrenci ve personeline ödünç verilmektedir.

Genel Okuma Salonu

Açık raf sistemine göre dizilmiş içerisinde danışma kaynakları ve genel koleksiyonun bulunduğu genel okuma salonunda araştırmacılar haftanın 6 günü kütüphanenin açık olduğu saatlerde araştırmalarını yapabilir ödünç hizmetinden yararlanabilirler.

Elektronik Kaynaklar

Bozok Üniversitesi Merkez Kütüphanesi akademisyenlerinin bilimsel araştırmalarını desteklemek amacıyla elektronik dergi ve elektronik kitap hizmeti sağlamaktadır. Bu doğrultuda ULAKBİM_EKUAL veri tabanlarına bağlanılmış ayrıca üniversitemizin kendi kaynaklarıyla 8 adet veri tabanı alımı gerçekleştirilmiştir. Böylece Üniversitemiz aracılığıyla 2018 yılı itibariyle 27 adet veri tabanına erişim sağlanmıştır. Kampüs içerisinden ve kampüs dışı erişim imkânıyla yararlanılabilen elektronik kaynakların sayısı her geçen yıl artmaktadır.

Süreli Yayınlar Salonu ve Kareller

Süreli Yayınlar salonu Türkiye genelinde periyodik olarak yayın yapan 600’e yakın süreli yayın ve diğer üniversitelere ait yayınlarla kullanıcılarına hizmet vermektedir. Kullanıcılar dilerlerse Süreli Yayınları bu kattaki oturma alanlarında kullanabilirler. Süreli Yayınlar ödünç verilmemektedir. Kareller Akademisyenlere ve Yüksek Lisans Öğrencilerine talep etmeleri doğrultusunda belirli dönemlerde çalışma amaçlı olarak tahsis edilir.

Görsel-İşitsel Materyal Salonu

Kullanıcı isteklerine cevap vermek maksadıyla oluşturulan film, belgesel, müzik şiir türlerinde CD, DVD ve VCD koleksiyonlarının bulunduğu bu salonda kullanıcılar salon dışına çıkarmamak kaydıyla bu koleksiyonlardan faydalanabilirler. Görsel İşitsel Materyaller ödünç verilmemektedir.

İnternet ve Kullanıcı Dinlenme Salonları

60 kullanıcılı kapasiteli internet salonumuz kullanıcılarımızın elektronik kaynaklara erişimleri ve interneti kullanabilmeleri için kütüphanenin açık olduğu saatlerde hizmet vermektedir.

Konferans Salonu

Bozok Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nin oryantasyon çalışmalarını yürütmek, veri tabanı eğitimleri düzenlemek ve gerektiğinde üniversitemizin diğer birimlerinin eğitim, seminer faaliyetlerinde kullanılmak üzere 60 kişilik Konferans Salonumuz hizmet vermektedir.

Belge Sağlama

Kütüphane koleksiyonumuzda bulunmayan kaynaklar (kitap, makale ve tez) kargo ücreti kullanıcıya ait olmak üzere KİTS (Kütüphanelerarası Takip Sistemi) veya TÜBESS yolu ile kütüphaneden istenebilir.

KÜLTÜR-SPOR

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleşen kültürel ve sosyal etkinlikler çerçevesinde öğrenci personelimizin katılımıyla ülkemizin farklı yerlerine geziler düzenlenmektedir. Üniversitemiz yeniliklere açık bir anlayışla hareket etmekte olup öğrenci kulüp ve topluluklarının düzenledikleri panel, konferans, sempozyum, dinleti gibi kültürel etkinliklerin düzenlemesine destek vermektedir. Kongre ve Kültür Merkezi, futbol sahaları, kapalı spor salonu, kapalı tenis kordu, fitness center ve kick-boks salonu, öğrencilerimizin sportif etkinlikler düzenledikleri mekanlar arasında yer almaktadır. Öğrencilerimizin spor faaliyetlerini sürdürebilecekleri açık ve kapalı olmak üzere futbol, voleybol, basketbol, tenis kortları ve halı sahalarımız da hizmet vermektedir. Her yıl Spor ve Bahar Şenliklerimiz yapılmaktadır. Bu yıl 10.’su düzenlenen Spor Şenliklerimizde futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, satranç, badminton ve tenis dallarında müsabakalar yapılmış ve dereceye giren okullarımıza ve öğrencilerimize çeşitli ödüller verilmiştir. Bahar şenlikleri ve mezuniyet töreni kapsamında yapılan konserlere halkımızın da katılımını sağlayarak öğrencilerimizle kaynaşmalarına katkı sağlanmaktadır. Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen ve her yıl düzenlenen üniversitelerarası spor müsabakalarına, futbol, futsal, basketbol, voleybol, hentbol, masa tenisi, tenis, badminton, halkoyunları, satranç ve güreş branşlarında katılım sağlanmış, talep olması durumunda başka dallarda da katılım sağlanmaktadır.

ÜNİVERSİTEMİZ SPOR TESİSLERİ

Erdoğan Akdağ Merkez Kampüsü
• 1 adet kapalı spor salonu (içerisinde bir adet kick-boks ve fitness center salonu bulunmaktadır)
• 1 adet futbol sahası (suni çim)
• 1 adet kapalı halı saha (suni çim)
• 1 adet açık tenis kortu
• 1 adet kapalı tenis kortu
• 2 adet açık basketbol ve voleybol sahası
Sosyal Bilimler, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kampüsü
• 1 adet futbol sahası
• 1 adet standart halı saha
• 1 adet açık basketbol ve voleybol sahası
Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu Kampüsü
• 1 adet açık basketbol ve voleybol sahası
• Kapalı Spor Tesisleri
Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu Kampüsü
• 1 adet açık basketbol ve voleybol sahası
Sorgun Meslek Yüksekokulu Kampüsü
• Kapalı Spor Salonu

BİZE ULAŞABİLECEĞİNİZ ADRESLER

0354 242 10 66 0354 242 10 64 /bozokuniversitesi